Tautliner - po polsku naczepa typu firanka jest to jedna z najpopularniejszych naczep. Ze względu na swoją budowę ma ona szerokie zastosowanie w transporcie ciężarowym.
Naczepy ciężarowe typu „firanka” wzięły swoją nazwę od kurtyn, którymi przesłonięte są ich boki – można je swobodnie rozsuwać niczym firanki w oknie.
Konstrukcja naczepy kurtynowej
Konstrukcja naczepy kurtynowej ma ułatwić transport i logistykę wymagających rozmiarowo surowców. Szkielet naczepy wykonany jest z wysoce wytrzymałej dwukrotnie śrutowanej stali, dzięki czemu znosi ona występujący nacisk i przeciążenia. Rama jest pokryta lakierem poliuretanowym, który wzmacnia odporność na warunki atmosferyczne i ścieranie. Szkieletowa budowa oraz przesuwne plandeki zapewniają łatwy dostęp. Ładunkiem można manipulować z każdej strony. Istnieje dostęp przez ściany boczne, tył i dach naczepy.
Projekt naczepy Tautliner musi brać pod uwagę również obciążenia podłogi, jest ona wykonana z wytrzymałego materiału aby znosić wielotonowy nacisk oraz manewry wózków widłowych. Szczególnie wzmocniona jest również burta czołowa, która ma zapewnić bezpieczeństwo kierowcy w razie nagłego hamowania lub ostrego zjazdu w dół.
Kurtyny boczne są wzmocnione łatami burtowymi. Ich budowa chroni ładunek przed uszkodzeniami, a także negatywnym działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Plandeki boczne są również dodatkowo wzmocnione pasami wykonanymi ze stalowej siatki, a całość jest umieszczona na plastikowych rolkach podwieszonych do szyny.
Rodzaje naczep kurtynowych
Firanki dostępne są w wersji standard oraz mega. Wersje te różnią się wymiarami, gdyż naczepa kurtynowa w wersji mega ma wewnętrzną wysokość do 3 metrów i jest doskonale dostosowany do transportu ładunków o dużych wymiarach.
Zalety naczepy typu firanka
Główne zalety naczep kurtynowych to: wzmocniona i stabilna konstrukcja ramy, podnoszony dach oraz szczelna przesuwna plandeka.
Firanki mają mnóstwo atutów. Dzięki swojej konstrukcji ułatwiają sprawny załadunek i rozładunek, co sprzyja szybkiej realizacji przewozów.
Załadunek i rozładunek w przypadku firanek odbywa się na 3 sposoby:
Boczny za sprawą rozsuwanych kurtyn,
Górny dzięki odsłanianemu dachowi
Tylny przez tylne drzwi, otwierane na boki, pozwalając na załadunek i rozładunek z poziomu rampy.
Wytrzymała, nieprzemakalna, odporna na rozerwania plandeka jest kolejną zaletą firanki. Budowa plandeki w naczepach firankowych odpowiada wysokim standardom bezpieczeństwa. Chroni ona ładunek przed uszkodzeniami.
Bezpieczeństwo w firance
Ze względu na to, że taulinery mają budowę szkieletową i ładunek mógłby się dowolnie przemieszczać pomiędzy pustymi przestrzeniami, należy go wcześniej odpowiednio zabezpieczyć. W tym celu stosuje się kilka profesjonalnych rozwiązań.
Przewóz towaru w pojazdach ciężarowych wyposażonych w naczepy typu „firanka” odbywa się przy zastosowaniu zabezpieczeń, takich jak:
pasy zabezpieczające
elementy przeznaczone do napinania pasów, zwane napinaczami
zapobiegające przesuwaniu się ładunku maty gumowe
stopbar, czyli element, który uniemożliwia ładunkowi przewrócenie się, np. na stromym podjeździe.
Tautlinery przyszłością międzynarodowego transportu ciężarowego
Transport ciężarowy to prężnie rozwijająca się gałąź transportu międzynarodowego. Elastyczność transportu drogowego sprawia, że jest on chętniej wybierany niż transport kolejowy, morski czy lotniczy. Nie jest on zależny od lokalizacji portów, lotnisk czy linii kolejowych. Zastosowanie naczep kurtynowych ułatwia załadunek i rozładunek dzięki czemu idealnie nadaje się do transportowania ładunku o dużym gabarycie.
W transporcie międzynarodowym ważne jest także bezpieczeństwo ładunku. Tutaj również sprawdza się naczepa typu firanka. Tiry wyposażone w taką naczepę są używane również podczas transportu materiałów niebezpiecznych ADR.
RRtrans twój partner w transporcie ciężarowym
Flota RRtrans wyposażona jest w nowoczesne naczepy MEGA z plandeką, kurtyną i rozsuwanym dachem. Każdy pojazd jest również wyposażony w muldę do przewozu stali.
Nasze usługi transportowe wykonywane przy użyciu naczep kurtynowych
Transport krajowy
Transport międzynarodowy
Transport ekspresowy
Transport całopojazdowy
Transport dedykowany
Transport maszyn rolniczych
Transport maszyn budowlanych
Spedycja międzynarodowa
Kommentare