Myśląc o drogowym transporcie ciężarowym główny obraz jaki widzimy to pojazd ciężarowy wypełniony ładunkiem na paletach. W tym artykule odpowiemy na pytanie czym są palety, dlaczego ich używamy i skąd wziął się pomysł wykorzystania palet w transporcie drogowym.
Historia palety
Naturą ludzką jest dążenie do ułatwienia życia i pracy. Tyczy się to również transportu i załadunku. I tak już ponad sto lat temu na ziemiach Amerykańskich powstał pierwszy wózek z napędem elektrycznym do przewożenia ładunków wykorzystywany przez Pensylwańskie Koleje.
Nie miał on dużo wspólnego z obecnymi wózkami widłowymi. Przewoził on towary na platformach. Ale udowodnił, że maszyna z małym silnikiem elektrycznym może znacznie ułatwić pracę, dzięki czemu w ludzkich umysłach zrodził się pomysł wózka z podnośnikiem.
Niedługo po tym rozpoczęto eksperymenty z systemami podnoszenia i płytami które pozwalały na przeniesienie ładunku z miejsca na miejsce. Jednak prawdziwy przełom wymuszony został przez II wojnę światową i potrzeby wojska. Rozpoczęto masowy użytek drewnianych platform to przewozu żywności i broni.
Tuż po wojnie patent uzyskały liczne wynalazki usprawniające transport i załadunek. Między innymi paleta z wejściem na widły i pierwszy "ręczny paleciak".
Współczesne palety w transporcie drogowym
Według definicji paleta to podniesiona platforma, przeznaczona do przenoszenia i składowania towarów, a transport paletowy to po prostu przewóz towaru umieszczonego na palecie.
Współczesne palety różnią się między sobą rozmiarem, materiałem wykonania oraz ilością wejść.
Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy 3 podstawowe rodzaje:
palety drewniane
palety plastikowe
palety metalowe
Palety drewniane
Drewno to najpopularniejszy materiał do wykonywania palet. Palety z drewna mają szerokie zastosowanie w drogowym transporcie ciężarowym. Palety te mogą występować w różnych rozmiarach. Budowa palety drewnianej wygląda inaczej w różnych krajach na świecie. Do najpopularniejszych standardów palet należą: Palety otwarte EPAL – Europalety, palety zamknięte, palety Stringer oraz paleta Bearer
Paleta otwarta EPAL - Europaleta
Europaleta to paleta otwarta, czterowejściowa. Ma ona szerokie zastosowanie w transporcie międzynarodowym w Europie (poza Wielką Brytanią). Aby oznaczyć paletę znakiem EPAL musi ona być zgodna z normą europejską EN 13698-1 oraz Kodeksem UIC 435.
Najpopularniejsze wymiary europalet to:
EUR6 - 800 × 600 mm (tzw. pół-paleta)
EUR1 - 800 × 1200 mm (paleta standardowa)
EUR2 - 1200 × 1000 mm (paleta przemysłowa)
EUR3 - 1000 × 1200 mm
Jak rozpoznać europaletę? Europalety posiadają kilka charakterystycznych oznaczeń, które ułatwiają ich identyfikację:
logo “EPAL” na lewym rogu
kod firmy producenta na centralnej nodze palety
logo “EUR” na prawym rogu
Paleta zamknięta LPR oraz CHEP
Palety LPR oraz CHEP to czterowejściowe palety zamknięte. Używane są one głównie w transporcie w Wielkiej Brytanii. Są zbudowane z bloków połączonych deskami z wszystkich czterech stron oraz w środku. Palety te mają najczęściej oznaczenie w kolorze niebieskim lub czerwonym oraz nazwę LPR, lub CHEP. Ze względu na swoją charakterystyczną budowę, mogą być obsługiwane tylko przez niektóre pojazdy unoszące.
Paleta Stringer
Palety Stringer to palety czterowejściowe, zamknięte od dołu. Używa się je głównie w Ameryce Północnej, Afryce i Azji. Palety te, posiadają wycięcie na widły oraz wzmocnienie boczne konstrukcji.
Paleta Bearer
Palety Bearer to palety dwuwejściowe, więc do ich przenoszenia potrzebny jest specjalny rodzaj wózków widłowych o niskim profilu. Podobnie jak Palety Stringer, także i te używane są głównie w Ameryce Północnej, Azji oraz Afryce.
Palety plastikowe
Palety plastikowe posidają konstrukcję podobną do palet drewnianych. Nie są one zbyt często używane w transporcie ze względu na cenę i wytrzymałość, mają jednak szerokie zastosowamie w przemyśle spożywczym w celu przechowywania żywności. Ze względu na łatwość czyszczenią spełniają one wysokie standardy higieny.
Palety metalowe
Najdroższe i najbardziej wytrzymałe z palet to palety metalowe. Są one odpowiednie do transportu cięzkich ładunków, dlatego używa się ich głównie w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym. Wymiary palet metalowych zazwyczaj odpowiadają wymiarom palet drewnianych.
Zalety transportu paletowego
Palety pozwalają na bezpieczne transportowanie zarówno małych jak i dużych ładunków. Ułatwiają one grupowanie mniejszych elementów. Użycie palet pozwala na pełne wykorzystanie powierzchni ładunkowej pojazdu. Pojemność standardowej naczepy pojazdu ciężarowego to 34 palety.
Wszystko to sprawia, że palety mają wszechstronne zastosowanie w międzynarodowym transporcie ciężarowym.
RRtrans twój partner w transporcie paletowym
Nasze usługi transportu ciężarowego
Transport krajowy
Transport międzynarodowy
Transport ekspresowy
Transport całopojazdowy
Transport dedykowany
Transport maszyn rolniczych
Transport maszyn budowlanych
Spedycja międzynarodowa
Comments